Různé informace

Přesun z QNAP NAS do nové QNAP NAS

V poslední době se vynořují informace o uživatelích, kteří například reklamovali svou NASku a od svého prodejce v rámci reklamačního procesu dostali NAS novou, anebo mají NAS již delší dobu a chtějí přejít na nový model. 
Pro tyto uživatele nastává otázka, jakým nejjednodušším způsobem provést přesun a zachovat jak data, tak konfigurační nastavení QTS (RAID pole, aplikace atd.). Byť se jedná ve finále o v celku banální proces, vyžádal si vytvoření tohoto článku.

Problém
Ano, i když s tím nikdo nepočítal, NAS přestala fungovat. A ruku na srdce, pokazit se může v dnešní době absolutně cokoli. Ale nastal problém, tak co teď s tím? Níže si ukážeme jednoduchý postup a pokud budete postupovat krok za krokem, dosáhnete situace, kdy zachováte data i nastavení. Jednoduše řečeno, tak jak vám vše fungovalo v původním NAS, tak stejně vám to pojede v novém NAS serveru. 

Hurá do toho
Předvedeme praktický postup s použitím dvou NAS, a to konkrétně: QNAP TS-431P (ARM) a TS-453B (Intel).

 1. Nainstalujte si na PC či notebook aplikaci Qfinder. Model TS-431P využijeme v tomto případě jako stávající, využívaný NAS s nainstalovaným posledním QTS firmware ve verzi 4.4.1.1226, kde jsou data, nainstalované aplikace a různé nastavení. Konkrétně zde máme dva 2TB Seagate disky v RAID1.
  Qfinder
  QTS - hlavní plocha
  QTS - Ovládací panely a úložiště
 2. Nyní TS-431P hypoteticky nejde zapnout (vynecháme část, která by si vyžádala kontaktování technické podpory a řešení reklamačního procesu), anebo situace druhá, že již „starší“ NAS TS-431P nechceme dále používat a koupili jsme si novou, rychlejší NAS, tedy např. zmíněnou TS-453B.

 3. Ze stávající TS-431P NASky vymontujeme HDD disky a necháme je prozatím v klidu ležet na stole.

 4. Novou NAS TS-453B zapneme „bez disků“ a počkáme, až se zobrazí v aplikaci Qfinder. Každou chvíli by na vás mělo vyskočit okénko s nabídkou inicializace NAS (Server ještě nebyl inicializován), ignorujte to a tuto nabídku zrušte kliknutím na tlačítko „Ne“. 
  V Qfinderu vidíme, že na NAS není poslední verze QTS firmware a je nesmírně důležité, abysme zaktualizovali verzi na úplně poslední možnou variantu (tímto zaktualizujeme QTS firmware, jenž je umístěný ve flash paměti na zmíněné NAS TS-453B). Klikneme na červené označení „New“, objeví se okno pro zadání loginu a hesla. Většinou se jedná o hodnoty: admin/admin nebo admin/MAC adresa NASky bez pomlček (adresu MAC vidíme v aplikaci Qfinder).
  QNAP finder
  V dalším kroku ponecháme zaškrtnutou volbu „Automaticky aktualizovat firmware na nejnovější verzi“ a klikneme na tlačítko „Start“. Vyskočí upozornění s informací, že některá systémová nastavení nebyla inicializována atd. - klikněte na tlačítko „Ano“ a začne samotný proces aktualizace firmware.
  Běžte si mezitím udělat čaj nebo kafe a počkejte, až doběhne aktualizace, NAS se následně sama restartuje (uslyšíte i zvukové upozorňovací signály). Důležité je, abyste v průběhu aktualizace na nic jiného neklikali a případně nepřerušili proces. Až NAS po restartu opět nabootuje, můžete zavřít okno s informacemi o aktualizaci a počkejte, až se v Qfinderu zobrazí u nové NASky info o posledním firmware (NAS opět asi 2x pípne, že je připravená). Zde ještě jednou zdůrazním, že proces provádíme, aniž by v NAS byly nějaké disky.
  Aktualizace QTS
 5. Po úspěšné aktualizaci NAS TS-453B ji přes Qfinder vypneme, tj. klikneme pravým tlačítkem myši na NAS, zobrazí se menu a tam zvolíme „Vypnout server“. Zadáme login a heslo a ihned poté se zbrazí upozornění „Systém je vypínán, počkejte“. Klikneme na tlačítko „OK“ a počkáme, až NAS se úplně vypne.

 6. Teď nastala chvíle, kdy konečně vložíme HDD disky, které jsme v bodu 3 nechali ležet na stole a novou NAS zapneme. Pro zajímavost, schválně jsem vložil disky v jiném pořadí, než byly v původní staré NASce - QTS systém pořadí disků v RAID poli sám pozná, ikdyž se přehodí a není nutné zachovávat pořadí disků (tato funkce je již v QTS od verze 4.2.2).

 7. A to je vše, přátelé! Pokud jste dodrželi postup, nová NAS vám najede stejným  způsobem, jak vše fungovalo v minulé NASce. Můžete se nyní zalogovat do QTS systému, ve kterém bude vše tak, jako v minulém NAS serveru - RAID, data, nastavení - vše v původním stavu.
  Plus tento postup přenosu neplatí jen ze "staré NAS na novou", ale také samozřejmě platí i v situaci využití dvou stejných NAS modelů (TS-677 na TS-677 apod.).
  QNAP QTS - přesun dokončený

Máte nějaké další dotazy? Anebo byste rádi komentovali tento článek? Pokračujte na komunitní fórum do sekce: Turbo station - Instalace a nastavení.